Zamknij

Podsumowanie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie

18:06, 01.05.2018 | K.T
REKLAMA
Skomentuj

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie

Od 25 do 29 kwietnia zorganizowane zostały już po raz drugi w Wąbrzeźnie Dni Kultury Chrześcijańskiej. Program adresowany był do każdego, kto chciał głębiej poznać wartości chrześcijańskie stanowiące filar naszej kultury europejskiej.

Inauguracja obchodów rozpoczęła się Mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta WDK pod batutą Wojciecha Czapiewskiego. Nabożeństwo poprowadzili ks. dr. Jan Kalinowski i ks. Paweł Dąbrowski podkreślając znaczenie i rolę kultury chrześcijańskiej w życiu każdego człowieka.

Następnie otwarta została wystawa pokonkursowa połączona z wręczeniem nagród laureatom konkursu „Anioł mój dobry duch”. Dostarczone prace wykonane były w formie przestrzennej m.in. z masy gipsowej, drewna oraz sznurka. Nie zabrakło również obrazów ukazujących Anioła w różnych formach plastycznych.

Tuż po rozstrzygnięciu konkursu w Oratorium przy kościele p.w. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza odbyła się prelekcja połączona z promocją najnowszej publikacji poświęconej wąbrzeskiej działaczce społecznej - Adeli Łukiewskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać biografię oraz historię działalności tej niezwykłej kobiety, którą przedstawił regionalista Paweł Becker.

Kolejne dni skupiały wiernych na różnego rodzaju inicjatywach. W bloku programowym nie zabrakło konkursu wiedzy religijnej oraz konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży. Dużą atrakcją dla najmłodszych była również „Żakinada małego i dużego chrześcijanina”. Młodzi artyści prezentowali się w różnego rodzaju strojach nawiązujących m.in. do postaci świętych, księży i aniołów.

Kolejnym z wydarzeń, jakie miało miejsce w Wąbrzeskim Domu Kultury w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej była promocja publikacji „Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi wąbrzeskiej”. Tym razem książka została wzbogacona o kolejne przydrożne małe „świątynie modlitwy”. Podczas spotkania odbyła się również tematyczna prelekcja wąbrzeskiego historyka Pawła Beckera, który opowiedział historię i ciekawostki związane z powstaniem prezentowanych kapliczek. Wydarzeniu towarzyszyła tematyczna wystawa zdjęć pokazujących piękno polskiej architektury sakralnej.

Natomiast w kościele p.w. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza miłośnicy muzyki organowej mieli okazję posłuchać koncertu w wykonaniu Piotra Jaworskiego organisty z Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy. Wąbrzeskie Sanktuarium wypełniło się muzyką filmową i religijną.

„Malarstwo sakralne” – to tytuł ekspozycji przygotowanej dla amatorów sztuk plastycznych. Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. obrazy Cecylii Szymańskiej, Ilony Koll – Korwel, Edmunda Wojnowskiego, Ignacego Kowaliszyna, Waldemara Okońskiego, Doroty Majewskiej, Wojciecha Olkiewicza, Marcin Stawickiego, R. Sielskiego, ks. Pawła Dąbrowskiego oraz Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim.

Zwolenników sportowej rywalizacji zaprosiliśmy na piłkarski turniej towarzyski rozegrany na Hali Gimnazjum. Na boisku stanęły cztery drużyny, w tym reprezentanci ministrantów i księży, strażaków oraz przyjaciół Parafii Matki Bożej Królowej Polski.

Mieszkańcy miasta mogli również wziąć udział w Pikniku parafialnym podczas którego nie zabrakło konkursów, zabaw, „kącika malucha’ oraz prezentacji scenicznych znanych i lubianych grup muzycznych tworzących w duchu chrześcijańskim. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Kawiarenka obsługiwana przez przedstawicieli wspólnot parafialnych. Podczas imprezy na scenie wystąpił zespół Pueri Sancti Nicolai
z Grudziądza oraz Robert Kasprowicz.

29 kwietnia Mszą świętą w kościele Matki Bożej Królowej Polski zakończono obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie. 29 kwietnia nabożeństwo w intencji ludzi tworzących kulturę odprawił ks. Bartłomiej Surdykowski dziękując wszystkim za przygotowanie tego duchowego wydarzenia.

Natomiast w godzinach popołudniowych odbył się rajd wiodący szlakiem kapliczek znajdujących się na terenie ziemi wąbrzeskiej. Spod Groty ku czci Matki Bożej z Lourdes wyruszyli motocykliści, rowerzyści i piesi. Następnie wszyscy spotkali się na Pikniku integracyjnym w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie gdzie miała miejsce ewangelizacja oraz poświęcenie kolejnej z kapliczek.

Dziękujemy wszystkim za udział w Dniach Kultury Chrześcijańskiej. Pozytywna energia i przyjazne gesty płynące od Państwa zawsze dopingują do dalszej pracy. A więc do zobaczenia za rok!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął: Biskup Diecezji Toruńskiej, Burmistrz Wąbrzeźna oraz Starosta Wąbrzeski. Patronami medialnymi byli: Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, Gazeta Pomorska, Radio PiK, Niedziela – Głos z Torunia, Miejska Telewizja Kablowa. Partnerzy: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Wąbrzeskie Placówki Oświatowe, Dom Pomocy Społecznej.

Organizatorzy zadania: Wąbrzeski Dom Kultury, Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej i Parafia Matki Bożej Brzemiennej.

 

 

Gizela Pijar

 

(K.T)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© wabrzezno365.pl | Prawa zastrzeżone