Zamknij

Skarby Góry Zamkowej na wyciągnięcie ręki

21:43, 16.03.2018 | K.T
REKLAMA
Skomentuj

Ciekawostki z lokalnej historii…

14 marca w Wąbrzeskim Domu Kultury otwarta została stała ekspozycja prezentująca „skarby” odkryte przez archeologów podczas badań wykopaliskowych przeprowadzonych na terenie Góry Zamkowej.

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja regionalisty Pawła Beckera pt. „Zamek Biskupów Chełmińskich w Wąbrzeźnie”. Osoby, które tego dnia skorzystały z oferty WDK mogły poznać historię wąbrzeskiego zamku oraz posłuchać legend związanych z tym miejscem. Wystawa jest pokłosiem sondażowych badań zrealizowanych w Wąbrzeźnie
w latach 2011-2017 przez pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Archeolodzy pracowali przede wszystkim na terenie zamku wysokiego, a także w obrębie fosy i przedzamcza wschodniego. Łącznie prace objęły teren o powierzchni 3400 metrów kwadratowych. Wykopaliska uzupełniały odwierty geologiczne. Badania zamku
w Wąbrzeźnie, pomimo niewielkiego i ograniczonego zakresu, dostarczyły cennych źródeł do poznania warsztatu budowlanego z pierwszej ćwierci XIV stulecia. W ich efekcie pozyskano ruchomy i nieruchomy materiał źródłowy. – W pozostałości po zamku mamy dwie figury św. Ludwika i Matki Bożej Zamkowej – one są zachowane w kościele. Ponadto mamy drobne elementy takie jak m.in. różaniec z gagatu, obrączkę Jezuitów, medalik rzymski, fragment okucia książki oraz naczynia ceramiczne używane przez zamkową służbę – mówi wąbrzeski historyk Paweł Becker.

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć kawałek lokalnej historii znalezionej na Górze Zamkowej zapraszamy do WDK. Ekspozycja znajduje się na pierwszym piętrze placówki.

(K.T)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© wabrzezno365.pl | Prawa zastrzeżone