O naszym mieście, mieszkańcach i wydarzeniach. O sprawach bardzo ważnych, ważnych i mało ważnych.  Masz coś do napisania, coś Cię gryzie,  czymś chcesz się podzielić? Umieść wpis gościnny na łamach tej strony. Bez hejtu, rzeczowo i możliwie ciekawie. Tak bym to widział.

04.11.2019        Czym żyło Wąbrzeźno w październiku i listopadzie 1991 roku.

    Początek jesieni 1991 roku dostarczył światu wielu wrażeń. Po raz pierwszy wybrańcy mogli skorzystać z programu operacyjnego Linux, Turkmenistan ogłosił niepodległość, Magic Johnson poinformował o swojej chorobie i zakończył karierę, a Michael Jackson wydał album Dangerous. W Polsce w kinach pojawił się Kroll, a w kioskach pierwszy numer Super Express. Jednak Polacy żyli głównie zbliżającymi się pierwszymi wolnymi wyborami do sejmu i senatu. 

A czym żyli mieszkańcy Wąbrzeźna w owym czasie? Mogłem się o tym przekonać przeglądając archiwalne wydania "Wiadomości Wąbrzeskich" z 1991 roku.  Od razu przyznam - przyjemne uczucie. Kontakt z pożółkłymi stronami gazety sprawił mi wiele radości, postanowiłem w skrócie przedstawić co w tamtym okresie zajmowało mieszkańców miasta.


> WYBORY PARLAMENTARNE


    Z przeprowadzonej przez "Wiadomości Wąbrzeskie" ankiety wynikało, że w zbliżających się wyborach większość z ankietowanych zamierza oddać swój głos na Unię Demokratyczną (23%), natomiast na drugim miejscu wraz z Porozumieniem Obywatelskim Centrum znalazła się Polska Partia Przyjaciół Piwa (po 11,2%). W kilku wydaniach gazety z tamtego okresu wiele uwagi przykładano do tematyki wyborczej. W cyklu artykułów pojawiają się wyjaśnienia ordynacji wyborczej, sposobu głosowania oraz jego wagi. Ostatecznie z wynikiem 15,5 % w Wąbrzeźnie zwycięża Sojusz Lewicy Demokratycznej, a lider sondaży zajmuje dopiero 3 miejsce. W wyborach do senatu najwięcej głosów zebrała p. Alicja Grześkowiak z Porozumienia Obywatelskiego Centrum. 


> WĄBRZESKA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ


       Z początkiem lat 90 ludzie biznesu zaczęli brać sprawy w swoje ręce. Również w Wąbrzeźnie zaczęły się pojawiać nowe firmy.

Potrzebę edukacji w tym zakresie dostrzegli redaktorzy "WW". W cyklu "Poradnik Menadżera" prezentują wskazówki niezbędne do efektywnego prowadzenia firmy. Zauważono też potrzebę stworzenia pierwszego Wąbrzeskiego Informatora Handlowego. Jako warunek wydania założono osiągnięcie pułapu min. 250 firm chcących zamieścić w nim informacje o własnej działaności. W Wąbrzeźnie zdecydowanie największą popularnością cieszył się biznes wideo.  Co najmniej kilka punktów oferowało możliwość wypożyczenia kaset, w tym Wypożyczalnia u Jędrusia, która jako pierwsza umieściła w ofercie taśmy czyszczące głowice magnetowidów na mokro! A na liście Hitów wideo znajdujemy m.in film erotyczny "Piękne ciało w basenie" - pewnie pół miasta widziało :)

Oprócz kilku ogłoszeń sklepów z używaną odzieżą ciekawostką jest reklama wąbrzeskiej drukarni, która reklamuje swój firmowy sklep, a w nim możliwość nabycia zniczy o "długotrwałym czasie palenia" .

5 października 1991 przy ul. 1 Maja została otwarta nowa kawiarnia.  Jak wynika z artykułu, kawiarnia z ofertą dla 3-latków i 103-latków miała stać się  miejscem spotkań dla wielu mieszkańców.> TECHNOLOGIA SATELITARNA JUŻ DOSTĘPNA


Mieszkańcy osiedla Tysiąclecia jako pierwsi w mieście mogli cieszyć się nowymi możliwościami technologicznymi.  Łącznie blisko 500 odbiorców uzyskało dostęp do 8 kanałów satelitarnych m.in. PRO-7, RTL-plus oraz SAT-1. Z głośników telewizorów zaczęła również płynąć muzyka z MTV.


> KRONIKA POLICYJNA


Patrząc na to co działo się w kwestii przestępczości wydaje mi się, że miasto jest obecnie spokojniejsze. Co kilka dni kradzież z włamaniem, a kwoty przyprawiają o zawrót głowy :) Oczywiście kwoty sprzed denominacji z roku 1995!

Przykłady:

" - 8/9.11.1991 - włamanie do kasy OSM, skąd skradziono 918 mln złotych. Sprawców nie ustalono.

- 4.10.1991 - kradzież komputera "Atari" wartości 1,5mln złotych z mieszkania przy ul. 1 Maja"


Już "nie wspomnę" o ostrzeżeniu jakie pojawiło się na łamach pisma o grasujących po mieście Rumunach podających się  za Cyganów i wyłudzających pieniądze. > REPERUAR KINA WDK NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK


 -2-4.10 "Pająki" USA

- 10-11.10 "Wybraniec śmierci"  USA

- 15-17.10 "I kto to mówi I" USA

- 23-24.10 "Gliniarz w przedszkolu"  USA

- 29-31.10 "Wikidajło"  USA> MÓJ KOMENTARZ


Już teraz nie pamiętam w jakim radiu, ale przeprowadzono ankietę wśród słuchaczy, pytając w jakich latach chcieliby żyć. Większość wskazała właśnie na lata 90. Ja również bym na te lata postawił gdyby mnie ktoś spytał. Z lat wcześniejszych niewiele pamiętam, w latach 70 mnie jeszcze nie było...

Tak, to były super czasy. Gdybym miał wskazać na szybko w kilku słowach co kojarzy mi się z latami 90 to powiedziałbym - MUZYKA, NBA i zabawa na świeżym powietrzu.


źródło: "Wiadomości Wąbrzeskie" nr20 (30)91 z dn.11.10.1991, nr21(31)91 z dn.25.10.1991, nr22(32)91 z dn.8.1.1991, nr23(33)91 z dn.22.11.1991r.
Artykuł się podobał? To łapka w górę, to nic nie kosztuje. Zapraszam do dyskusji pod zajawką artykułu na Facebooku, link poniżej.